(Nie)słodkie życie z cukrem

(Nie)słodkie życie z cukrem

Kilka słów o cukrze

Cukier to nic innego jak sacharoza. Powstaje ona w procesie rafinacji z trzciny cukrowej (cukier brązowy) lub z buraka cukrowego (cukier biały). Jest węglowodanem. Inne popularne produkty, które w swoim składzie mają sacharozę to: cukier puder, cukier waniliowy, lukier i karmel. W naturze sacharoza występuje w owocach i warzywach. Przyjmuje się, że po raz pierwszy zaczęto go wytwarzać 8000 lat przed naszą erą, na terenie Nowej Gwinei. Do Europy zawitał na przełomie 15 i 16 wieku. W 1493 roku Krzysztof Kolumb przywiózł ze sobą sadzonki trzciny cukrowej. Niewiele później na stary ląd zaczęły docierać transporty tego produktu pochodzące z takich obszarów jak Barbados, Kuba, Jamajka i Brazylia. Początki słodkiego smaku były wyjątkowo gorzkie. Importowany do Europy cukier pochodził bowiem z plantacji na których pracowali niewolnicy. Lata mijały i stawał się ona coraz bardziej popularny. Dodawany jest nawet do wędlin czy keczupu i wydaje się, że musiał być obecny w naszej diecie od zawsze. Trudno uwierzyć, że pierwsza cukrownia w Królestwie Polskim została uruchomiona zaledwie dwieście lat temu.  

Gdzie szukać cukru?

Popularnie cukier nazywamy się białą śmiercią. Coraz popularniejsze staje się korzystanie z jego zamienników jak choćby erytrytol 1 kg. Nadmierne spożycie cukru powoduje powstawanie licznych chorób cywilizacyjnych i skraca życie człowieka. Cukier działa na nas jak narkotyk. Uzależnia a jego brak może powodować objawy odstawienne, podobne do tych, które spotykają uzależnionych od narkotyków. Ponieważ cukier obecny jest w wielu produktach spożywczych, warto dokonywać świadomych zakupów. Gdzie znajdziemy cukier? Dziś bez jego obecności trudno wyobrazić sobie naszą dietę. Obecny jest w rozmaitych produktach spożywczych, nawet tych, które nie są słodkie w smaku. Do produktów tych zaliczamy soki i nektary oraz pozostałe napoje w butelkach i puszkach. Cukier występuje w składzie pieczywa. Znajdziemy go w sosach, puszkowanych warzywach i owocach, płatkach śniadaniowych i nawet w wędlinach.

Erytrytol: najlepszy słodzik czy nowomodny trend?

Erytrytol: najlepszy słodzik czy nowomodny trend?

Cukier znany jest jako “najbardziej niszcząca siła we wszechświecie”, najsłodsze zło ludzkości, jedna z przyczyn otyłości, cukrzycy i wielu innych śmiertelnych chorób. Rezygnacja ze słodyczy jest trudna, ponieważ pobudza mózg do produkcji hormonu radości, serotoniny. 

Czym jest erytrytol i jak się go produkuje?

erytrytol 1kg do kupienia jest naturalną substancją słodzącą z rodziny poliolów, związków o budowie chemicznej podobnej do alkoholi cukrowych. Cząsteczka erytrytolu zawiera reszty cukrowe i alkoholowe.

Substancja ta została po raz pierwszy uzyskana przez brytyjskiego chemika Johna Stenhouse’a w 1848 roku. Jego angielska nazwa to erythritol lub 1,2,3,4-butanetrol. Jest to krystaliczny proszek bez silnego zapachu, o ciekawym “mentolowym” posmaku. 

Naturalnie erytrytol występuje w algach i porostach, w żywności fermentowanej (wino, miso, dojrzałe sery), w niektórych dojrzałych owocach (melon, gruszki, winogrona), jagodach (truskawki, arbuz), orzechach (pistacje), a także w niewielkich ilościach w grzybach.

Na skalę przemysłową słodzik ten produkowany jest od 1990 roku poprzez fermentację węglowodanów zawartych w mące pszennej lub kukurydzianej. Proces produkcji można porównać do tworzenia piwa lub wina. Po fermentacji surowiec jest oczyszczany i krystalizowany, a następnie suszony i nadaje mu się typowy wygląd cukru stołowego. Erytrytol jest więc naturalnym w 100% czystym słodzikiem.

Jakie są korzyści z tego wynikające?

W przeciwieństwie do sztucznych słodzików erytrytol składa się z naturalnych cukrów, które można znaleźć w owocach, warzywach, jagodach i grzybach. Jest więc odpowiedni dla wegan i osób stosujących dietę bezglutenową.

Główną zaletą produktu jest to, że po spożyciu nie podnosi poziomu cukru we krwi. Erytrytol jest niskokaloryczny, nie zawiera tłuszczu, nie dostarcza prawie żadnej energii (tylko 20 kcal/100 g, dwadzieścia razy mniej niż sacharoza) i nie ma wpływu na insulinę. Oznacza to, że nie zwiększa ilości złego cholesterolu we krwi i nie doprowadzi do rozwoju miażdżycy. Diabetycy, chorzy na serce, osoby z grupy ryzyka i odchudzający się mogą swobodnie stosować ten słodzik w swojej diecie zamiast cukru i nie rezygnować ze słodyczy.

Cukier kontra erytrytol

Cukier kontra erytrytol

Eliminujemy cukier

Osoby, które starają się odżywiać w sposób zdrowy i świadomy coraz częściej wykluczają ze swojej diety cukier. Trudno się temu dziwić. Cukier jest substancja o negatywnym wpływie na nasz organizm. Jego długoletnie stosowanie jest przyczyną występowania szeregu chorób cywilizacyjnych, które skracają nasze życie i przysparzają nam bólu i cierpienia. Produkt ten obecnie jest tani i konsumowany w zatrważających ilościach. Obliczono, że przeciętny europejczyk w ciągu roku spożywa aż 50 kilogramów cukru. Dla porównania w dobie renesansu, jego spożycie wynosiło 1 łyżkę rocznie. Był on wówczas towarem drogim i używano go jako lekarstwo lub przyprawę. W domu używamy cukru do słodzenia napojów takich jak kawa i herbata. Stosujemy go też do wypieku ciast i ciasteczek oraz dodajemy do innych potraw i przetworów. W domowym zaciszu jesteśmy w stanie kontrolować jego ilość. Używamy go świadomie i rozsądnie. Często zapominamy jednak, że cukier widnieje na liście składników wielu produktów spożywczych. Dlatego tak ważne jest świadome omijanie przetworzonej żywności. W domu warto zastępować cukier zdrowym zamiennikiem, którym jest erytrytol 1kg sprawdź.

Czym jest erytrytol i czy jego stosowanie jest bezpieczne?

Erytrytol jest klasyfikowany jako alkohol, ale bez obaw, jego stosowanie nie jest tożsame z piciem napojów wysokoprocentowych. Do potrzeb spożywczych wytwarza się go metodą przemysłową na drodze fermentacji glukozy, która dokonuje się przy pomocy drożdży. Naturalnie występuje on w owocach, porostach, wodorostach. Znajdziemy go też w czerwonym winie. Największą zaletą tego produktu jest jego zerowy indeks glikemiczny. Oznacza to, że jego spożycie nie skutkuje wzrostem insuliny we krwi. Jego stosowanie jest też pożyteczne dla stanu naszych zębów. Erytrytol nie fermentuje w jamie ustnej i dzięki temu nie powoduje próchnicy. Badania naukowe wykazały też jego pozytywny wpływ na przepływ krwi w naczyniach włosowatych i właściwość poprawiania elastyczności tętnic cukrzyków.